Andrzej Sobolewski

W dniu 19 stycznia 2021 roku zmarł nasz Kolega Klubowy, honorowy członek Polskiego Klubu Górskiego i Polskiego Związku Alpinizmu Andrzej Sobolewski. Urodził się 21.07.1933 roku w Międzyrzecu Podlaskim, z zawodu był mgr inż. ekonomistą i technologiem drewna.

Był wybitnym taternikiem, alpinistą i himalaistą drugiej połowy XX wieku. Wspinał się i brał udział w wyprawach praktycznie we wszystkich górach dostępnych wtedy dla Polaków: Tatrach, Alpach, Kaukazie, Himalajach, Ałtaju, Ałtaju Mongolskim, Andach, na Kamczatce i Alasce.

Taternictwo zaczął uprawiać w 1955 roku. W Tatrach przeszedł kilkaset dróg wspinaczkowych, latem i zimą. W 1959 brał udział w pierwszym zespołowym zimowym przejściu grani Tatr od Zdziarskiej Przełęczy do Huciańskiej Przełęczy. W latach 1959 – 1976 wielokrotnie wspinał w Kaukazie, gdzie przeszedł ponad 30 dróg wspinaczkowych, m. in. nową drogę na Miżirgi, dokonał 3. przejścia północnej ściany Szcheldy Centralnej (1962), wejścia nową drogą wschodnim filarem na Dych- Tau (1964) oraz częściowo nową drogą na wschodni wierzchołek Szchary (1966). Wszedł też m. in. na Ptysz, Pik Wolnej Hiszpanii, Pik Szczurowskiego, Bżeduch, Uszbę, Ułłukarę, oraz Elbrus. W Pamirze wszedł na Pik Lenina (2 razy – przez skały Lipkina i przez Razdielnaja), Pik Korżeniewskiej i Pik Komunizmu. Był organizatorem i uczestnikiem wypraw Polskiego Klubu Górskiego w Himalaje, które zdobyły dziewicze szczyty Kangbaczen (1974), Kanczendzongę Południową i Środkową(1978). Wspinał się w Ałtaju Mongolskim (1971, pierwsze przejście zachodniej ściany Turgen Uuł oraz trawersowanie masywu), w Andach (1980, wejścia nowymi drogami na Pico Santander skąd I. trawersowanie granią na Pico Boliwar w Sierra Nevada de Santa Marta; wejścia nowymi drogami na Castillo, Pico Blanco i Picos Sin Nombre w Sierra Nevada del Cocuy oraz wejście na Chimborazo w Ekwadorze), na Alasce (1984 i 1986, pierwsze wejścia na sześć szczytów w Górach Wrangla i Górach św. Eliasza) i na Kamczatce (wejście na Awaczyńską Sopkę, 1992). Brał udział także w wędrówkach trekkingowych w górach Afryki (Kilimandżaro, Atlas, Semien), w Górach Fańskich, Ałtaju Gobijskim w Mongolii Terskim Ałatau w Tien-szanie Zachodnim.

Przez ostatnie lata działał w Kole Seniorów Klubu Wysokogórskiego w Warszawie.

Był współautorem książek Księga Sportu Polskiego (rozdział Taternictwo, 1975), Kangbachen zdobyty (1977), Encyklopedia sportu (hasła alpinistyczne, 1986) i Zimą na wielkiej grani (2000). Publikował także artykuły, brał udział w audycjach radiowych radiostacji harcerskiej, uczestniczył w realizacji filmów (1999, 2000). Za działalność górską otrzymał Złoty Medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”. Z okazji 100 rocznicy Klubu Wysokogórskiego został odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP (2003).

Korzystałam m.in. z:
J. Kurczab, Leksykon polskiego alpinizmu, Warszawa 2008, M. J. Kiełkowscy – Wielka Encyklopedia gór i alpinizmu, WEGA 2013; K. W. Olech, A. Sobolewski Zimą na wielkiej grani 2000 Warszawa Fot. Z archiwum Andrzeja Sobolewskiego