Informacje o regularnych spotkaniach klubowych i prelekacjach dostępne w zakładce spotkania!

Tablica Piotra Młoteckiego na Wiktorówkach została odsłonięta!

W sobotę 19 października 2019 roku przeżyliśmy piękną uroczystość poświęcenia tablicy upamiętniającej Piotra Młoteckiego. Została ona umieszczona na murze pamięci w Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach i poświęcona przez Ojca Mateusza, Przełożonego Klasztoru Dominikanów, który opiekuje się Sanktuarium. Krystyna Młotecka, żona Piotra przecięła szarfę na tablicy a wspominał Go Wojtek Brański, jedyny żyjący zdobywca Kangbaczena i Kangczendzongi Środowej na kierowanych przez Piotra Młoteckiego wyprawach. W uroczystościach oprócz już wspomnianych osób wzięły udział Córka Piotra Ania, mieszkająca w Zakopanem Monika Strojny z Zarządu PZA, kilkunastoosobowa grupa członków PKG i turyści, którzy odwiedzali Wiktorówki. Wszyscy byliśmy wzruszeni uroczystością i szczęśliwi, że udało się zrealizować ten wcale niełatwy projekt.

Wieczorem spotkaliśmy się już w Zakopanem, gdzie dzieliliśmy się swoimi wspomnieniami o Piotrze, wiedzą o Jego życiu i działaniach - nie tylko górskich. I po raz kolejny okazało się, że znamy i pamiętamy Piotra z Klubu ale działalność w AK w dużej części pozostaje nieznana z takiego samego powodu jak u wielu innych walczących z Niemcami podczas wojny, którzy po jej zakończeniu musieli ukrywać to przed reżimem komunistycznym.

Zdjęcia z uroczystości poświęcenia tablicy wykonał Janusz Świdrowski, pozostałe Elżbieta Malinowska.

ALBUM ZDJĘĆ

Album przygotowała Hanka Oficjalska

Zobacz więcej we „Wspomnieniach”

Odsłonięcie tablicy Piotra Młoteckiego na Wiktorówkach 19 października 2019 roku godz. 12.00

Serdecznie zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Piotrowi Młoteckiemu (1925 - 2003), wieloletniemu Prezesowi naszego Klubu, kierownikowi wypraw w Himalaje, Karakorum, Pamir, Kaukaz w latach 70 - tych i 80 - tych XX wieku. Uczestnicy tych wypraw zdobywali dziewicze szczyty Kangbaczena (7.902 m n.p.m.) w 1974 roku, Kangczendzongi Południowej (8.490 m n.p.m.) i Środkowej (8.496 m n.p.m.) w 1978 roku a także zdobywali niezdobyte wierzchołki i wytyczali nowe drogi na szczyty Kaukazu i Pamiru. Te osiągnięcia plasowały Polskę w czołówce światowego himalaizmu. Tablica zostanie umieszczona na Murze Pamięci znajdującym się w Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach a uroczystość jej poświęcenia odbędzie się 19 października 2019 roku (w sobotę) o godz. 12.00. Chcemy aby postać Piotra Młoteckiego trwała w pamięci nie tylko tych, którzy Go znali i cenili ale i tych, którzy tłumnie odwiedzają to piękne miejsce. Osoby zainteresowane zorganizowanym wyjazdem są proszone o zgłoszenie się przy pomocy klubowego maila: polskiklubgorski@gmail.com

Elżbieta Malinowska

„Korona Himalajów” Władysławowo 7 lipca 2019

„Korona Himalajów” to rzeźba upamiętniająca osiągnięcia Polaków w Himalajach, która zajmuje poczesne miejsce w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie. Rzeźbę tworzy 14 płyt skalnych symbolizujących 14 ośmiotysięczników. „Korona Himalajów” budzi ogromne zainteresowanie osób odwiedzających w ciągu roku Władysławowo i Aleję Gwiazd Sportu – jest to blisko milion ludzi z różnych stron Polski ale także Europy. Podczas uroczystego odsłonięcia rzeźby, w 2014 r., Reinhold Messner – powiedział: „Nie znam na świecie miejsca, gdzie tak pięknie i godnie zostali uhonorowani himalaiści”.

Tablice opisują największe sportowe wyczyny polskich himalaistów – m.in. pierwsze polskie wejścia, poprowadzenie nowych dróg, zdobycie szczytów zimą, samotne wspinaczki, zjazdy na nartach ze szczytów. Rzeźba, opatrzona zwięzłą informacją – kogo i dlaczego upamiętnia – spełnia także ogromną rolę edukacyjną i wychowawczą wśród wielopokoleniowych rzesz bywalców Alei Gwiazd.

W 2019 roku na płytach umieszczono m. in. tablice dotyczące zdobycia w 1978 roku dwóch dziewiczych wierzchołków Kangczendzongi przez uczestników wyprawy Polskiego Klubu Górskiego kierowanej przez Piotra Młoteckiego. Byli to Eugeniusz Chrobak i Wojciech Wróż – zdobywcy Kangczendzongi Południowej (8.490 m n.p.m.) w dniu 19.05.1978 oraz Wojciech Brański, Zygmunt Andrzej Heinrich i Kazimierz Waldemar Olech, którzy zdobyli Kangczendzongę Środkową (8.496 m n.p.m.) w dniu 22.05.1978. Na płycie Gasherbruma II (8.034 m n.p.m.) zawisła m. in. tablica informująca o pierwszym kobiecym wejściu dokonanym przez Halinę Krüger-Syrokomską i Annę Okopińską 12.08.1975 r. Na uroczystość odsłonięcia tablic przybyli m. in. Anna Okopińska – zdobywczyni Gasherbruma II, Małgorzata i Jan Kiełkowscy – redaktorzy Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu, Wojciech Brański – jedyny żyjący spośród pierwszych zdobywców Kangczendzongi oraz Elżbieta Malinowska – Prezes PKG. Naszym opiekunem był Michał Kochańczyk z Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto.

Elżbieta Malinowska


Prelekcja 14.05.2019 – Janusz Świdrowski Dolomity - wędrówki wokół Val di Fassa

Prelekcja 9.04.2019 – Hanna Fronczyk, Artur Dobrowolski – Izrael – smaki i smaczki

Prelekcja 12.03.2019 – Agnieszka Adamowska, Wojciech Łukasik – Pierwsze polskie wejście na Himlung 7126 m w Himalajach

Wystawa PKG „Dwie Kangczendzongi 1978” na XXV Przeglądzie Filmów Alpinistycznych im. W. Rutkiewicz (11 – 13.V.2018)

Na obchody 40. rocznicy zdobycia Kangczendzongi Południowej i Środkowej. Klub przygotował wystawę "Dwie Kangczendzongi 1978" a Wojciech Brański - jedyny żyjący ze zdobywców - prelekcję "Najbardziej polska góra w Himalajach - Kangczendzonga". Pokazaliśmy zdjęcia wykonane przez jej uczestników a o ich wybór i przygotowanie koncepcji wystawy poprosiliśmy bardzo młodą osobę - przyszłą plastyczkę Agatę Piasecką. Pomysł okazał się trafny i wystawa zdobyła uznanie widzów. Mieli oni też możliwość poznania wszystkich 25 uczestników wyprawy ponieważ zaprezentowaliśmy ich zdjęcia wraz z krótkimi życiorysami. Przed otwarciem wystawy swoimi wrażeniami z wyprawy i spostrzeżeniami na jej temat z perspektywy 40 lat podzielił się lekarz wyprawy Jan Serafin.

Następnego dnia Wojciech Brański przekonywał, że masyw Kangczendzongi (wliczając w niego Kangbaczen zdobyty przez wyprawę PKG w 1974 roku) można nazwać polską górą, gdyż zdobywało ją najwięcej polskich wspinaczy w całych Himalajach a część z nich pozostała tam na zawsze - także Wanda Rutkiewicz, patronka Przeglądu.

Na przegląd przybyło wiele sław i gwiazd polskiego himalaizmu ale co najbardziej cieszy - żony naszych zmarłych Kolegów - członków wyprawy - Krystyna Młotecka i Bogumiła Olech i uczestnicy wyprawy - oprócz już wymienionych Jana Serafina i Wojciecha Brańskiego - Marek Janas, Grzegorz Siekierski i Stanisław Czerwiński. Przybyli również licznie Członkowie Klubu - także pojawiający się tylko w wyjątkowych momentach.

Na zakończenie chcę jeszcze podziękować Zosi Rajskiej, Hance Oficjalskiej, Tomkowi Dominasowi, Arkowi Koperskiemu, Januszowi Szewczykowi i Wojtkowi Łukasikowi za udział w organizacji wystawy. Dziękuję też Agacie, która młodym okiem spojrzała na nasze historyczne fotografie oraz naszemu sponsorowi, firmie Aidpol, Spółce z o. o. A specjalne podziękowania przekazuję Pawłowi Kubalskiemu, który po XXIV Przeglądzie wymyślił uczczenie 40. Rocznicy zdobycia dwóch Kangczendzong wystawą na kolejnym przeglądzie.

Album zdjęć z wystawy

Elżbieta Malinowska

XXV Przegląd Filmów Alpinistycznych - 11-13 maja 2018 r.

„Wielkie rzeczy się dzieją, gdy człowiek z górami się spotka” to hasło XXV Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, który odbędzie się w dniach 11-13 maja b.r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 /Centrum Olimpijskie/.
Program jubileuszowego Przeglądu skoncentruje się na 'wielkich rzeczach', które  – za przyczyną polskich alpinistów –  działy się w najwyższych górach świata 40 lat temu.
Szesnastego października 1978 roku Wanda Rutkiewicz stanęła na szczycie Mount Everestu /8848 m/ jako pierwsza z Polski, pierwsza Europejka i trzecia kobieta świata.
W tym samym roku, pięć miesięcy wcześniej na trzecim co do wysokości szczycie Ziemi - Kanczgendzondze /8586 m/  uczestnicy wyprawy Polskiego Klubu Górskiego zdobyli dziewicze wierzchołki tego masywu: Kanczgendzongę Południową /8494 m n.p.m./ i Kanczgendzongę Środkową /8482 m n.p.m./. Jeden ze  zdobywców Wojciech Brański opowie o tych zwycięskich wyprawach, którymi kierował Piotr Młotecki – wieloletni Prezes Polskiego Klubu Górskiego. W b.r. przypada 15. rocznica śmierci tego znakomitego
eksploratora gór.
Wielkie wydarzenia w górach wiążą się nie tylko z dumą i radością, lecz i tragedią. W bieżącym roku, 7 lipca minie 5 lat od chwili, gdy na zawsze pozostał na stoku Gasherbrum I Artur Hajzer, znakomity himalaista, ulubieniec naszej publiczności, przyjaciel Muzeum.
Wydarzeniom wyżej wymienionym będą poświęcone: filmy, prelekcje, wystawy.

Zapraszamy wszystkich członków, sympatyków, znajomych Klubu na Przegląd, ale przede wszystkim:
– na wernisaż wystawy "Dwie Kangczendzongi 1978" w piątek 11 maja o godz. 17-ej, na którym kilka słów o wyprawie, wystawie i autorach powie lekarz wyprawy i jeden z autorów fotografii prof. Jan Serafin,
– na prelekcję "Najbardziej polska góra w Himalajach - Kangczendzonga"  w sobotę 12 maja o godz. 16-ej. Wygłosi ją Wojciech Brański.

Więcej infomacji na stronie wydarzenia.

XXIV Przegląd Filmów Alpinistycznych – 12–14 maja 2017 r.

„Wanda, Jurek i góry” – to hasło XXIV Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, który odbędzie się w dniach 12-14 maja b.r. w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 /Centrum Olimpijskie/.

Przeglądowi będzie towarzyszyć wystawa zdjęć autorstwa Wandy Rutkiewicz, pochodząca ze zbiorów Jana Bortkiewicza.

Więcej infomacji na stronie wydarzenia.

kwiecień 2016

Serdecznie zapraszamy na XXIII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, który odbędzie się w dniach 6-8 maja br. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (Centrum Olimpijskie, Wybrzeże Gdyńskie 4)

12 stycznia 2016 r. zmarł Kazimierz Waldemar Olech

– inżynier mechanik, taternik, grotołaz, alpinista, himalaista, fotografik. Członek Klubu Wysokogórskiego od 1957 r. i Polskiego Klubu Górskiego od 1961 r. Był inicjatorem i uczestnikiem pierwszego zimowego przejścia grani Tatr, w Kaukazie uczestniczył w szeregu wybitnych przejść, także w Pamirze – wchodząc na Pik Lenina, Pik Eugenii Korżeniewskoj i Pik Kommunizma oraz w Hidukuszu - wchodząc na Noszak i na kilka dziewiczych szczytów. W 1974 r. w Himalajach Nepalu uczestniczył w pierwszych wejściach na niezdobyty dotychczas Kangbaczen (7905 m) oraz w 1978 r. na niezdobytą też Kangczendzonge Śr. (8486 m), które podwyższały aktualny polski rekord wysokości. Na przełomie 1979/80 r. był uczestnikiem dwóch wypraw na Mount Everest, jednej zimowej i drugiej wiosennej. W 1984 kierował wyprawą w Himalaje Garhwalu. Honorowy członek PZA, KWW i PKG. Czterokrotnie odznaczony złoty medalem „Za Wybitne Osiagnięcie Sportowe”. Był prezesem, sekretarzem i skarbnikiem KW Warszawa oraz wiceprezesem Polskiego Klubu Górskiego.

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 20 stycznia 2016 roku o godzinie 11.45 w kościele p.w. Dzieciątka Jezus przy ul. Czarnieckiego 15, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Powązkach Wojskowych.

Zamiast kwiatów przed kościołem zbieramy pieniądze na dzieci w Nepalu

Pierwsza polska wyprawa w Himalaje Nepalu 1974 - Kangbaczen 7902 m n.p.m.

Zapraszamy na otwarcie wystawy, którą organizujemy wspólnie z Muzeum Ziemi PAN z okazji 40-lecia zdobycia tego dziewiczego szczytu przez ekipę PKG. Wernisaż odbędzie się 19 listopada, w czwartek, o godz. 18.00 w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27. Wystawa będzie czynna do 23 grudnia 2015 roku - szczegóły w załączonym zaproszeniu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Członków i Sympatyków PKG ponieważ jest to przypomnienie wielkiego sukcesu polskiego himalaizmu a szczególnie naszego Klubu, którego uczestnicy - w wyprawie kierowanej przez Piotra Młoteckiego - zdobyli dziewiczy szczyt Kangbaczenu. Jednocześnie przypominamy, że w środę 18 listopada nie będzie spotkania klubowego w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.

Relacja z obchodów 40 rocznicy zdobycia Kangbaczenu

Przed 40 laty ekipa Polskiego Klubu Górskiego zdobyła Kangbaczen – na szczycie liczącego 7.902 m dziewiczego wierzchołka stanęli: Wojciech Brański, Wiesław Kaput, Marek Malatyński, Kazimierz Waldemar Olech i Zbigniew Rubinowski. Tą pierwszą polską wyprawą w Himalaje Nepalu kierował – podobnie jak wieloma innymi klubowymi wyprawami Piotr Młotecki. Można powiedzieć, że otworzyła ona naszemu himalaizmowi drogę do sukcesów.

PKG świętował jubileusz 25 października 2014 roku. Na jego miejsce wybraliśmy Służewski Dom Kultury, położony w pięknym parku na skraju warszawskiego Mokotowa. Zaszczyciły nas swoją obecnością żony naszych zmarłych kolegów – uczestników wyprawy: Krystyna Młotecka i Maria Wdowiak. Przybyło wielu członków Klubu, koleżanki i koledzy z zaprzyjaźnionych warszawskich klubów tatrzańskich i turystycznych oraz mieszkańcy Służewa.

Obchody koncentrowały się wokół opowieści Wojciecha Brańskiego o wyprawie, jej uczestnikach, długich i żmudnych przygotowaniach, zdobywaniu szczytu i atmosferze panującej wśród uczestników wyprawy a także o reakcjach na jej sukces w Polsce i zagranicą. Choć autor określił siebie jako „amatora zza biurka” wszyscy zdawali sobie sprawę ile musiało być w nim a także w pozostałych siły ducha i ciała, wytrwałości i wiary, żeby stanąć na szczycie.

Uzupełnienie stanowiły filmy Szymona Wdowiaka, wspaniałego fotografa i filmowca, uczestnika wyprawy. Obejrzeliśmy „Kangbachen zdobyty” i „Trony bogów”, które nieodmiennie zachwycają i wzruszają widzów pokazując wspaniałe Himalaje, ich mieszkańców i himalaistów.

Kolejną częścią jubileuszu była wystawa „Kangbaczen – droga na szczyt” opracowana i przygotowana przez Zofię Rajską. Znalazły się na niej fotografie autorstwa Zbigniewa Rubinowskiego – jednego ze zdobywców szczytu – i innych fotografów przedstawiające uczestników wyprawy, karawanę, himalajskie widoki z niższych i wyższych partii gór.

Niejako przeciwwagą opowieści Wojciecha Brańskiego, filmów Szymona Wdowiaka i wystawy była opowieść Katarzyny Czeczott-Łukasik, która wzięła udział Kobiecej Wyprawie w Himalaje Nepalu – prawie 40 lat po zdobyciu Kangbaczenu. Dzięku niej mogliśmy zobaczyć co w Himalajach zmieniło się przez lata a co pozostało takie samo i że góry te wciąż są fascynujące i przyciągają.

W programie mieliśmy też zajęcia na ściance wspinaczkowej dla dzieci i młodzieży. Niestety silny wiatr i niska temperatura odstraszyły amatorów wspinania.

W 1978 roku wyprawa PKG zdobyła Kangczendzongę … – zbliża się zatem kolejna rocznica.

Nasze Skały
Polskie Andy
PZA
UIAA
tatry.przejscia.pl