Informacje o regularnych spotkaniach klubowych i prelekacjach dostępne w zakładce spotkania!

XXIV Przegląd Filmów Alpinistycznych – 12–14 maja 2017 r.

„Wanda, Jurek i góry” – to hasło XXIV Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, który odbędzie się w dniach 12-14 maja b.r. w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 /Centrum Olimpijskie/.

Przeglądowi będzie towarzyszyć wystawa zdjęć autorstwa Wandy Rutkiewicz, pochodząca ze zbiorów Jana Bortkiewicza.

Więcej infomacji na stronie wydarzenia.

kwiecień 2016

Serdecznie zapraszamy na XXIII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, który odbędzie się w dniach 6-8 maja br. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (Centrum Olimpijskie, Wybrzeże Gdyńskie 4)

12 stycznia 2016 r. zmarł Kazimierz Waldemar Olech

– inżynier mechanik, taternik, grotołaz, alpinista, himalaista, fotografik. Członek Klubu Wysokogórskiego od 1957 r. i Polskiego Klubu Górskiego od 1961 r. Był inicjatorem i uczestnikiem pierwszego zimowego przejścia grani Tatr, w Kaukazie uczestniczył w szeregu wybitnych przejść, także w Pamirze – wchodząc na Pik Lenina, Pik Eugenii Korżeniewskoj i Pik Kommunizma oraz w Hidukuszu - wchodząc na Noszak i na kilka dziewiczych szczytów. W 1974 r. w Himalajach Nepalu uczestniczył w pierwszych wejściach na niezdobyty dotychczas Kangbaczen (7905 m) oraz w 1978 r. na niezdobytą też Kangczendzonge Śr. (8486 m), które podwyższały aktualny polski rekord wysokości. Na przełomie 1979/80 r. był uczestnikiem dwóch wypraw na Mount Everest, jednej zimowej i drugiej wiosennej. W 1984 kierował wyprawą w Himalaje Garhwalu. Honorowy członek PZA, KWW i PKG. Czterokrotnie odznaczony złoty medalem „Za Wybitne Osiagnięcie Sportowe”. Był prezesem, sekretarzem i skarbnikiem KW Warszawa oraz wiceprezesem Polskiego Klubu Górskiego.

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 20 stycznia 2016 roku o godzinie 11.45 w kościele p.w. Dzieciątka Jezus przy ul. Czarnieckiego 15, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Powązkach Wojskowych.

Zamiast kwiatów przed kościołem zbieramy pieniądze na dzieci w Nepalu

Pierwsza polska wyprawa w Himalaje Nepalu 1974 - Kangbaczen 7902 m n.p.m.

Zapraszamy na otwarcie wystawy, którą organizujemy wspólnie z Muzeum Ziemi PAN z okazji 40-lecia zdobycia tego dziewiczego szczytu przez ekipę PKG. Wernisaż odbędzie się 19 listopada, w czwartek, o godz. 18.00 w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27. Wystawa będzie czynna do 23 grudnia 2015 roku - szczegóły w załączonym zaproszeniu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Członków i Sympatyków PKG ponieważ jest to przypomnienie wielkiego sukcesu polskiego himalaizmu a szczególnie naszego Klubu, którego uczestnicy - w wyprawie kierowanej przez Piotra Młoteckiego - zdobyli dziewiczy szczyt Kangbaczenu. Jednocześnie przypominamy, że w środę 18 listopada nie będzie spotkania klubowego w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.

Relacja z obchodów 40 rocznicy zdobycia Kangbaczenu

Przed 40 laty ekipa Polskiego Klubu Górskiego zdobyła Kangbaczen – na szczycie liczącego 7.902 m dziewiczego wierzchołka stanęli: Wojciech Brański, Wiesław Kaput, Marek Malatyński, Kazimierz Waldemar Olech i Zbigniew Rubinowski. Tą pierwszą polską wyprawą w Himalaje Nepalu kierował – podobnie jak wieloma innymi klubowymi wyprawami Piotr Młotecki. Można powiedzieć, że otworzyła ona naszemu himalaizmowi drogę do sukcesów.

PKG świętował jubileusz 25 października 2014 roku. Na jego miejsce wybraliśmy Służewski Dom Kultury, położony w pięknym parku na skraju warszawskiego Mokotowa. Zaszczyciły nas swoją obecnością żony naszych zmarłych kolegów – uczestników wyprawy: Krystyna Młotecka i Maria Wdowiak. Przybyło wielu członków Klubu, koleżanki i koledzy z zaprzyjaźnionych warszawskich klubów tatrzańskich i turystycznych oraz mieszkańcy Służewa.

Obchody koncentrowały się wokół opowieści Wojciecha Brańskiego o wyprawie, jej uczestnikach, długich i żmudnych przygotowaniach, zdobywaniu szczytu i atmosferze panującej wśród uczestników wyprawy a także o reakcjach na jej sukces w Polsce i zagranicą. Choć autor określił siebie jako „amatora zza biurka” wszyscy zdawali sobie sprawę ile musiało być w nim a także w pozostałych siły ducha i ciała, wytrwałości i wiary, żeby stanąć na szczycie.

Uzupełnienie stanowiły filmy Szymona Wdowiaka, wspaniałego fotografa i filmowca, uczestnika wyprawy. Obejrzeliśmy „Kangbachen zdobyty” i „Trony bogów”, które nieodmiennie zachwycają i wzruszają widzów pokazując wspaniałe Himalaje, ich mieszkańców i himalaistów.

Kolejną częścią jubileuszu była wystawa „Kangbaczen – droga na szczyt” opracowana i przygotowana przez Zofię Rajską. Znalazły się na niej fotografie autorstwa Zbigniewa Rubinowskiego – jednego ze zdobywców szczytu – i innych fotografów przedstawiające uczestników wyprawy, karawanę, himalajskie widoki z niższych i wyższych partii gór.

Niejako przeciwwagą opowieści Wojciecha Brańskiego, filmów Szymona Wdowiaka i wystawy była opowieść Katarzyny Czeczott-Łukasik, która wzięła udział Kobiecej Wyprawie w Himalaje Nepalu – prawie 40 lat po zdobyciu Kangbaczenu. Dzięku niej mogliśmy zobaczyć co w Himalajach zmieniło się przez lata a co pozostało takie samo i że góry te wciąż są fascynujące i przyciągają.

W programie mieliśmy też zajęcia na ściance wspinaczkowej dla dzieci i młodzieży. Niestety silny wiatr i niska temperatura odstraszyły amatorów wspinania.

W 1978 roku wyprawa PKG zdobyła Kangczendzongę … – zbliża się zatem kolejna rocznica.