Hanna Oficjalska

Nasza klubowa Koleżanka Hanna Oficjalska  przez wiele lat (od 2016 roku) była Sekretarzem Klubu. Urodziła się w Warszawie 10 stycznia 1947 roku, ukończyła Wydział Geologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako geolog a później hydrogeolog.

Przez wiele lat nasze życie klubowe i prywatne bardzo często się ze sobą łączyło. Wstąpiłyśmy do Klubu w 1971 roku wraz z kilkuosobową grupą znającą się głównie z Bieszczadów i Politechniki Warszawskiej. Naszym celem było poznawanie gór nie tylko polskich ale w różnych krajach, co w czasach PRL-u było prawdziwym wyzwaniem. Udało się nam wyjechać razem w 1974 roku w Góry Pontu w Turcji, w 1977 do Ladakhu w Himalajach, w 1979 w góry Nilgiri w Południowych Indiach. W latach osiemdziesiątych i później, kiedy możliwości wyjazdów były już większe, Hania wyjeżdżała do Meksyku, Gwatemali, USA, Rosji, Afryki Północnej. Niejako w międzyczasie poznawała Warszawę, Polskę i Europę. Nasza Koleżanka zawsze brała czynny udział w przygotowaniach wyjazdów a podczas nich była koleżeńska, pomocna, imponowała wiedzą, humorem, umiejętnością łagodzenia napięć nieodłącznych podczas długiego przebywania w zamkniętej grupie indywidualistów. Brała też czynny udział w życiu klubowym w Warszawie – oczywiście przed pandemią – w organizowaniu wyjazdów w Tatry, na Wyżynę Krakowsko – Częstochowską, prelekcji, spotkań klubowych, wyjazdów do Nieporętu.

Była bardzo oczytana, lubiła dyskutować i dzielić się z innym swoją wiedzą. Poruszała się swobodnie po internecie i dzięki temu od początku prowadziła na facebooku stronę Polskiego Klubu Górskiego. W internecie publikowała też ciekawe albumy z pięknymi zdjęciami. Pisała pamiętnik – jego fragment dotyczący wyprawy do Ladakhu został opublikowany w książce „W górach” wydanej z okazji 50-lecia PKG.

Przez ponad pół wieku byłyśmy sobie bardzo bliskie, znałyśmy swoje Rodziny, miałyśmy wspólne grono Przyjaciół i Znajomych. Od kilku lat miała kłopoty ze zdrowiem, nie była już taka silna i wytrzymała jak przed laty. Ale to wcale nie zmniejszało Jej zapału w stawianiu sobie kolejnych celów. Koronawirus zaatakował nagle i nikt nie spodziewał się tak szybkiego i tragicznego zakończenia. Trudno się pogodzić z tym, co się stało.

Hania zmarła nad ranem 2 marca 2021 r.

Została pochowana 16 marca 2021 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Lokalizacja grobu: kwatera B3, rząd 2, grób 5.

Haniu, będziemy Cię pamiętać...